Kış Sebzeleri Salatası Tarifi ~ Mutfak Yolu - Pratik, Kolay ve Nefis Yemek Tarifleri

Kış Sebzeleri Salatası Tarifi

Sebzelerin Haşlanmış Hali

Kış Sebzeleri Salatası

Sevgili Mutfak Yolu okurları, yine yeni bir tarifle daha karşınızdayım. Sizin de bildiğiniz gibi kışın artık kendini iyice hissettirmesi sebebiyle bu ara sizlerle daha çok bu aylarda bulabileceğiniz sebzelerden yemekler yapmıştık. Şimdi ise bu aylarda yine aynı sebzelerden yapacağımız Kış Sebzeleri Salatası ile sofranızı süsleyecek ve misafirlerinize değişik bir lezzet tattıracağız ayrıca kullanacağımız sebzelerle onların hastalıklara karşı olan dirençlerini de arttıracağız. Şimdi Kış Sebzeleri Salatası Tarifine geçelim.

Kış Sebzeleri Salatası Malzeme Listesi

 • 1 Adet  Orta Boy Brokoli
 • 2 Adet Büyük Boy Havuç
 • 1 Adet Küçük Boy Karnabahar
 • 1 Adet Limon
 • Bir Kaç Tutam Dere Otu
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kırmızı Biber
 • Nane
 • Nar Ekşisi
 • Zeytinyağı
 • Karanfil
 • 1 Diş Sarımsak

Kış Sebzeleri Salatası Yapılışı

Sebzelerin Haşlanmış Hali

Öncelikle elimizde bulunan karnabahar ve brokolileri küçük parçalar halindeki çiçeklerine ayırıyoruz. Daha sonra havuçlarımızı da küçük küçük kesiyoruz. Orta büyüklükteki bir tencereye Kış Sebzeleri Salatamızın sebzelerine yetecek kadar su koyuyoruz ve suyumuzu kaynatıyoruz. Suyumuz kaynamaya başladıktan sonra içerisine tuz ve biraz karanfil atıyoruz ki sebzelerimizin kaynarken oluşacak kokusunu alması için. Sebzelerimizi tenceremiz içerisinde çatalımız batacak şekilde kaynattıktan sonra soğuk suya tutuyoruz ki sebzelerimizin rengini koruyabilelim.


İkinci olarak Kış Sebzeleri Salatamızın sosunu hazırlayacağız sevgili Mutfak Yolu okurları. Bunun için Sarımsağımızı eziyoruz ve limon suyu, zeytinyağı, tuz, karabiber, kırmızı biber ve nar ekşisini de üzerine ilave ederek bir kasede güzelce karıştırıyoruz. Böylece Kış Sebzeleri Salatasının sosunu da hazırlamış oluyoruz. Son olarak haşlamış olduğumuz sebzeleri servis tabağımıza özenle diziyoruz ve sebzelerimizin üzerine sosumuzu güzelce döküyoruz. Böylesine lezzetli görünen Kış Sebzeleri Salatasını tabiki süs kullanmadan servis etmek hoş olmayacaktır. Elimizde bulunan dere otu ile Kış Sebzeleri Salatasına son dokunuşları yaparak masamıza alıyoruz. Afiyet olsun sevgili Mutfak Yolu okurları. Bir sonraki kış yemekleri tarifimizde görüşmek dileğiyle.

Kış Sebzeleri Salatası

Karnabaharın Faydaları: Karnabahar antioksidan madde açısından oldukça zengin bir sebzedir. Bu yönü ile kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca mide ve kalınbağırsak kanserlerine karşı oldukça önleyici bir sebzedir.

Brokolinin Faydaları: Brokoli yüksek miktarda besin lifi içermektedir. Bu lifler sayesinde sindirimde kolaylık sağlamaktadır ve sahip olduğu antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında etkilidir. Ayrıca vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı korunmada etkisi vardır.

Havucun Faydaları: A vitamini yönünden zengin olan havuç göz sağlığı için çok önemli bir sebzedir. Bağırsak dostu bir sebze olan havuç ayrıca yaralanmalara ve iltihaplanmalara iyi gelmektedir.

Benzer Yemek Tarifleri

Beğendiniz mi? O halde bu tarifi paylaşın!

PinIt

Tarif Yorumları

 1. BitkiTedavisi dedi ki:

  Kış sebzeleri şifa deposu gibi o yüzden bol bol yiyin derim

 2. uZun dedi ki:

  sebzeli salata tarifi ve yararları çok iyi olmuş. Sağolun MutfakYolu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirMutfakYolu - Türkiye'nin en sevilen ve takip edilen yemek tarifleri sitesidir.