Fırında Antrikot Tarifi ~ Mutfak Yolu - Pratik, Kolay ve Nefis Yemek Tarifleri

Fırında Antrikot Tarifi

Fırında Antrikot

MutfakYolu.Com takipçileri, bugünkü diğer tarifim ise fırında antrikot tarifi olacaktır. Bilindiği üzere antrikot, dananın
en yumuşak en lezzetli kısmıdır. Tarifimiz için güvenilir kasaptan antrikot almanızı isteyeceğim. Eğer daha önce hiç yemediyseniz koşa koşa alın çünkü lezzetini unutamayacaksınız. Fazla uzatmadan fırında antrikot tarifi sizlerle buluşuyor.

Fırında Antrikot İçin Malzemeler:

  • 250 gr antrikot
  • Yarım tatlı kaşığı kaliteli tereyağı

Antrikot Terbiyesi için;

  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım yemek kaşığı kekik
  • Yarım tatlı kaşığı kırmızı biber
  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • 1 yemek kaşığı soya sosu
  • 1 diş sarımsak

Fırında Antrikot Hazırlanışı:

Bir etin lezzetli olması için iyi terbiye edilmesi de önemlidir. Uygun bir kaba soya sosu ve zeytinyağ koyun. Daha sonra terbiye için saydığımız baharatları ekleyin. Etimizi derin bir kaba koyup üzerine hazırladığımız terbiye sosunu dökün. Antrikot etimiz 1,5 – 2 saat terbiye edilmesi için sos içinde bekletilsin.


Şimdi etimizi önce döküm tavada etimizi mühürleyeceğiz. Eti mühürlememizin amacı etin dışındaki tüm gözenekleri kapatmaktır. Bu sayede etin lezzetli sıvısı içinde hapsolur ve antrikot etimizin lezzetini fazlasıyla alırız. Mühürlemeyi yaparken eti zedelemeyin ve delmeyin. Tavamızın ısısını ayarlarken elimizi tavaya değdirmeden yaklaştırın ve 4 saniye sayın eğer 4. saniyede eliniz yanıyor ise doğru ısıdasınız demektir (dikkat denerken elinize zarar vermeyin). Etimizi ızgaranın üzerine bırakın ve yaklaşık 3 dakika boyunca mühürleyin bunu etin diğer yüzeyine de uygulayın.

Mühürlenen etimizi 180 derecelik fırınımızda 35 dakika kadar pişirin. Artık etimizin üzerine tereyağı sürüp afiyetle yiyebilirsiniz. Bir sonraki yemek tarifi ile görüşmek dileklerimle :)

ramazan-iftar-menusu-sebzeli-dana-antrikot-tarifi

Kırmızı Etin Faydaları: Etin önemli olan bazı faydalarını sizlere sunuyoruz. Kırmızı et protein deposudur. Kan yapıcı etkisi vardır. Zihinsel gelişim için et tüketiminin önemli olduğu vurgulanıyor. İnsanların daha dirençli bir yapı kazanmasını sağlıyor.

Benzer Yemek Tarifleri

Beğendiniz mi? O halde bu tarifi paylaşın!

PinIt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirMutfakYolu - Türkiye'nin en sevilen ve takip edilen yemek tarifleri sitesidir.